Расипувањето и љубовните врски го изградија имиџот на покојната помлада сестра на кралицата Елизабета

Додека владеела Елизабета, помладата и поубава Маргарет живеела како кралица и предизвикувала скандали.

-Таа е арогантен сноб кој ја исмеваше сопствената баба затоа што е од пониска класа – рекол еден член на британскиот двор за сестрата на кралицата Елизабета Втора, принцезата Маргарет, во 1960-тите.

  • Се буди во девет, појадува во кревет и потоа два часа чита весник, кој го расфрла низ собата. Се капе еден час, секој ден носи различен фустан и пие вотка околу 11. Малку подоцна попладне оди на лесен ручек од три јадења при што таа и нејзината мајка пијат шише вино – рекол нејзиниот батлер во доцните седумдесетти, а информацијата неодамна „протече“ во јавноста.

Маргарет беше омилена на нејзиниот татко и мајка, а ни на постарата Елизабета не и пречеше што синооката девојка привлекуваше поголемо внимание на сите собири. Маргарет имала само пет години кога, поради љубовта кон Волис Симпсон, нејзиниот вујко абдицирал и нејзиниот татко станал крал. – Елизабета е мојата гордост, а Маргарет мојата среќа – рекол кралот Џорџ Шести за своите ќерки. Толку ја разгалил помладата жена што дипломатите биле згрозени од нејзиното однесување, па и било дозволено да седи со нив на вечера.

Легендата вели дека Маргарет носела дијадеми во када, се капела во млеко и го излудувала семејството. Сакаше забави, алкохол, флерт, а подоцна и вонбрачни афери.

  • Никој не ја напушта мојата компанија, додека јас тоа не го дозволам – знаеше да каже Маргарет и ќе им нареди на своите дворски дами да ја запознаат со „мажите кои не поседуваат земја, не одгледуваат коњи и, ако е можно, не не ја познавам нејзината мајка“. Како 22-годишна девојка, како и нејзиниот абдициран вујко, таа ја вознемири монархијата. Таа јавно ја објави врската со капетанот Питер Таунсенд, кој поради неа се разведе од сопругата со која имаше две деца.

Елизабета дури неодамна стана кралица и ја замоли сестра си за малку трпение за да ги „среди околностите во земјата“, па дури потоа да и го даде потребниот благослов за бракот. Во меѓувреме, политичарите и Црквата се мобилизираа и јавно изразија дека не можат да поддржат брак меѓу разведен маж и принцеза.

Маргарет, иако навистина го сакаше Таунсенд, се одлучи за престиж, титула и богатство – сето тоа би го изгубила доколку му речеше да на капетанот.

Само еден ден откако ја известил дека е свршен со Белгијка, Маргарет јавно објави дека се мажи. Сепак, ниту овој избраник не ја воодушеви Англија. Стануваше збор за фотографот Ентони Армстронг-Џонс, а на повеќето не им се допадна бракот со „ниската средна класа“. Елизабет, пак, веднаш и дала дозвола за брак. Свадбата беше првата кралска венчавка што се емитуваше на телевизија, но европското благородништво главно одби да присуствува. Армстронг-Хозе доби благородна титула, а парот беше во брак 18 години, во текот на кои добија деца – Дејвид и Сара. Нивниот развод беше прв од 1901 година. Дури и за време на бракот се шушкаше дека сопружниците биле неверни, па дури и дека Ентони имал хомосексуални врски.

Наводно, Маргарет за време на едно интервју години подоцна признала дека била убедена дека нејзиниот поранешен сопруг е хомосексуалец, но потоа тие молеле тоа да биде отстрането. Таа, пак, имала десетина афери кои не се ни потрудила да ги сокрие, наводно дури и со рокерот Мик Џегер од Ролинг Стоунс, но врската со помладиот Роди Левелин целосно и го уништила бракот откако фотографите ги фатиле како заедно пливаат во пред нејзиниот имот на островот Мистик.

Лабуристите и голем дел од граѓаните јавно ја нарекоа „снобски паразит кој не прави ништо“. Елизабет ги припиша ескападите на нејзината обожавана сестра на тоа што Маргарета не се омажила за единствениот маж што некогаш го сакала, а за тоа најмногу се обвинувала себеси. Американскиот писател Гор Видал, кој бил добар пријател на принцезата, напишал дека Маргарет „е родена премногу паметна за позицијата што и припаѓала и премногу немирен дух“.

Подоцна ја нарекоа Дијана пред Дијана, поединец кој не дозволуваше да биде воздржана од правилата на судот. Последните две децении ги потрошила грижејќи се за своето нарушено здравје бидејќи, како и нејзиниот татко, пушела и пиела многу и постојано. Несреќата во која ги изгорела стапалата ја принудила да користи инвалидска количка.

Принцезата почина во 2002 година од мозочен удар. Таа беше кремирана на 50-годишнината од погребот на нејзиниот татко и погребана до него, а нејзината и мајката на Елизабета починаа само седум недели по нејзината помала ќерка.