Кошаркарите на Соединетите Американски Држави го освоија олимпиското злато, бидејќи во финалето ја победија Франција со 87:82.

Четврти пат по ред, американскиот дрим тим освои злато, и тие им се одмаздија на Французите за поразот на почетокот на турнирот.

Французите подобро го отворија натпреварот, поведоа со 12: 6, но САД ги сменија работите во своја полза до првата пауза од две минути и водеа со 22:18.

Одличен втор дел од американските кошаркари кои исто така одат на 13 -то, но Французите го намалија на пристојни пет бода заостанување до полувремето.

Екипата на Грег Поповиќ потоа замина во третата четвртина и со максимални 14 поени предност, Французите успеаја да се вратат на три бода заостанување во последните 10 минути, но беше предоцна за нешто повеќе.

Кевин Дурант го предводеше својот тим со 29 поени, Тејтум додаде 19, Холидеј и Лилард по 11. За Французите, Фурние и Гоберт по 16, Јабуселе 13, Де Коло 12 поени …

Словенија и Австралија ќе се сретнат во мечот за третото место или бронзениот медал.