Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ во денеска изјави дека основите на француско-германскиот план за Србија се неприфатливи бидејќи планот најпрво тргнува од фактот дека Косово е независно.

Advertisements

Германскиот канцелар Олаф Шолц и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на 3 ноември во Берлин зборуваа за постоењето на таканаречениот француско-германски план. Фон дер Лајен потврди дека овој план сега е „интегриран во процесот на дијалог“.

Добрососедските односи меѓу Косово и Србија ќе се засноваат на еднакви права, се вели во документот што го објави медиумската мрежа специјализирана за политиките на Европската унија- Еурактив. Овој медиум пренесува дека се работи за таканаречен германско-француски план за решавање на спорот меѓу Србија и Косово.

Претставниците на ЕУ не сакаат да ја коментираат содржината на планот. Сепак, шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, минатата недела потврди дека Белград и Приштина го добиле овој план и веќе ги доставиле своите коментари до европските претставници.

Прикажи повеќе