На вториот натпревар од групата Д на ЕУРО, Чешка ја совлада Шкотска со 0:2.

Натпреварот се играше во Глазгов, па Шкотланѓаните започнаа агресивно на овој натпревар.

Имаа неколку можности, убави акции, но немаше конкретен финиш. Најчесто се закануваа со долги топки.

Чешка се закани преку Дарида на средината на првото полувреме, но голманот Маршал беше сигурен дека во 32. минута Шик имаше нова можност за Чешка, но остана 0:0.

Мрежата се затресе во 42. минута. Чешка поведе со 0:1, а стрелец беше Шик на асистенција на Куфал.

Второто полувреме се отвори на спектакуларен начин. Во 52. минута Шик шутираше од центарот, го лобуваше голманот Маршал за 0:2 и го постигна еден од најубавите голови во историјата на ЕУРО.

По шокот, Шкотланѓаните се обидоа да дојдат до гол што ќе ги врати во живот.

Прво Робертсон се обиде во 57. минута, а потоа Адамс во 61. минута, но немаше промена на резултатот.

Чесите малку се повлекоа по вториот погодок, чекајќи шанса од контра, додека Шкотланѓаните не беа убедливи во завршницата, иако имаа неколку убави акции. Кон крајот на мечот, Адамс уште еднаш се закани, но секако интервенираше чешката одбрана и остана 0:2.

Чесите ги запишаа првите три бода на ЕУРО и можеби трите бода, што на крајот им донесе пласман во следната фаза.

Шкотите ќе полагаат тешки поправни испити против Хрватска и Англија.