Бројот на загинати од циклонот Габриел во Нов Зеланд се искачи на седум, а властите веруваат дека ќе продолжи да расте бидејќи службите за итни случаи допрва треба да стапат во контакт со стотици населени места.

Advertisements

„Мораме да се подготвиме за фактот дека веројатно ќе има повеќе смртни случаи низ целата земја“, рече премиерот на Нов Зеланд Крис Хипкинс, пренесува Ројтерс.

Циклонот Габриел, кој го погоди северниот дел на Нов Зеланд, ги принуди луѓето во погодените области да пливаат подалеку од нивните поплавени домови за да се спасат.

Владата на Нов Зеланд прогласи вонредна состојба во целата земја, што се случи само трет пат во историјата на земјата.

Прикажи повеќе