Украинските бранители го одбија новиот бран руски напади во Бахмут, во кој повеќемесечната битка за контрола на источниот град зема голем данок на двете страни. Руските сили извршија 102 напади во и околу Бахмут во обид да го опколат градот, објави Генералштабот на вооружените сили на 10 март.

Жестоки борби се во тек и во другите делови на регионот Донецк, со фокус на градовите Лиман, Авдијивка и Шахтарск, соопшти армијата. Во Рубижни, во соседниот регион Луганск, украинската војска соопшти дека руските сили користат цивили како жив штит.

„Непријателот сместува персонал во станбени квартови, криејќи се зад цивилното население. Припадниците на окупаторските сили се сместени на првиот и вториот кат, а цивилите се оставени да останат горе“, соопшти Генералштабот.

Последните борби уследија по бранот руски напади низ Украина во кои загинаа најмалку девет цивили и во која беше оштетена енергетската инфраструктура, поради што украинскиот претседател Володимир Зеленски повторно ја обвини Русија за тероризирање цивили.

Прикажи повеќе