реклама

БРУС ВИЛИС е еден од најпопуларните актери во Холивуд и денес го слави својот 68 роденден. Вилис, кој е познат по својот впечатлив изглед и исклучителни актерски способности, е роден во Германија во 1955 година, но пораснал во Пенс Гроув, Њу Џерси. Неговата мајка била Германка, а неговиот татко бил американски војник стациониран во база во тогашна Западна Германија.

Во средината на 70-тите, Брус работеше како офицер за безбедност во нуклеарна централа и тоа беше една од неговите први работни места. Во една прилика открил дека оваа работа порано била многу опасна и дека понекогаш мора да се спушти 100 метри под земја за да стигне до центарот на фабриката. Работел и како приватен истражувач, свирел хармоника во бенд, а потоа се запишал на драмската програма на Државниот универзитет Монтклер.

реклама

Вилис потоа започнал кариера во театар, а подоцна се преселил во Њујорк за да се обиде да изгради кариера како актер. Работел како шанкер и чувар за да се издржува додека оди на аудиции. По неколку улоги во продукции надвор од Бродвеј, тој ја доби својата прва улога во ТВ серијата Moonlighting во 1985 година. Оваа улога му донесе популарност и номинација за наградата Еми.

По успехот на Moonlighting, Вилис се сврте кон филмската индустрија и во 1988 година глумеше во култниот акционен филм Die Hard, кој стана огромен хит и го претвори во можеби водечки акционен херој во Холивуд. Подоцна глумеше во продолженијата Die Hard 2: Die Harder, Die Hard with a Vengeance, Live Free or Die Hard и A Good Day to Die Hard.

реклама

Вилис глумеше и во други филмски жанрови, вклучувајќи ги комедите како што се Види кој зборува и The Whole Nine Yards, драми како Pulp Fiction и The Sixth Sense и научно-фантастичните филмови како Петтиот елемент.

Иако Вилис е познат по своите акциони улоги, тој е познат и по неговата способност да презема сложени ликови во драми и трилери. На пример, во 1999 година глумеше во Шестото сетило, во кое ги импресионираше критичарите и публиката со својата изведба. Вилис глумеше и во други успешни филмови како што се Армагедон, Нескршливи, Град на гревот, Црвениот и Кралството изгрејсонце.

реклама

Вилис се истакна и како продуцент и режисер. Тој има продуцирано неколку успешни филмови, меѓу кои „Шесто сетило“ и „Цели девет дворови“, а режираше и неколку епизоди на „Месечево осветлување“.

Вилис имал неколку бракови, вклучувајќи го и бракот со актерката Деми Мур со која има три ќерки. Моментално е во брак со Ема Хеминг со која има две ќерки.

Покрај успешната кариера и семејството, Вилис е познат и по својата хуманитарна работа. Активен е во добротворни организации како Детскиот хоспис и Коалицијата за палијативна нега, која се занимава со обезбедување помош на семејства со болни деца. Тој, исто така, ја поддржува иницијативата End Gun Violence која се бори против оруженото насилство во САД.

Борба со сериозна болест

Сепак, Вилис мораше нагло да ја заврши кариерата пред околу една година поради тешка болест. Откако семејството на Брус Вилис во март 2022 година објави дека на актерот му била дијагностицирана афазија и дека ќе се повлече од актерството, неодамна беше откриено дека на актерот повторно му била дијагностицирана деменција.

„Откако ја објавивме дијагнозата на Брус за афазија во пролетта 2022 година, состојбата на Брус напредува и сега имаме поконкретна дијагноза: фронтотемпорална деменција (позната како FTD). За жал, проблемите во комуникацијата се само еден симптом на болеста со која се справува Брус. Иако ова е болно, вистинско олеснување е конечно да се има јасна дијагноза“, напиша неговото семејство во изјавата на веб-страницата на Здружението за дегенерација на фронтотемпорал.

По дијагнозата, Вилис целосно се повлече од очите на јавноста и дури неодамна за прв пат беше фотографиран надвор во друштво на пријатели, додека пиеше кафе. Вилис бил снимен од папараците и фрлиле нешто по него, но за среќа пријателите го заштитиле и немало поголем проблем. Неговата сопруга Ема подоцна јавно апелираше да го остави актерот сам кога тој е надвор со семејството или пријателите.

„До сите фотографи и луѓе кои снимаат, кои се обидуваат да добијат ексклузивни слики од мојот сопруг, држете се на дистанца. Знам дека тоа е ваша работа, но ве молам престанете да му викате на мојот сопруг, престанете да го прашувате како е и да ги викате неговите реплики од филмови… Не го правете тоа“, предупреди Ема.

„Дајте му простор, дајте ни простор да го однесеме безбедно од точката А до точката Б“, заклучила сопругата на Вилис. Денес, Вилис живее со сопругата Ема и помалите ќерки Мејбел Реј и Евелин Пен, а неговите постари ќерки Талула, Скаут и Румер, како и неговата поранешна сопруга Деми Мур, се вели дека постојано се со него.

реклама