Со победата над Данска во второто коло на Европското првенство, Белгија го направи практично последниот чекор кон пласман во осминафиналето. На Паркен заврши 1:2 за „црвените ѓаволи“.

Првото полувреме за еден од фаворитите на турнирот беше страшно. Данците практично победуваа на секој дуел, тие беа поблиску до топката, пораспрснати и поразиграни. По првите 45 минути имаа и минимална предност.

Натпреварот го отвори Полсен по погодок по грешката на одбраната на Белгија за големото славје на околу 30 илјади домашни навивачи на трибините. Во 11-та минута кратка пауза во знак на почит кон Ериксен.

Пред натпреварот беше договорено топката да се исфрли од игра, што се случи. Сите присутни на стадионот, вклучително и судиите и играчите, му аплаудираа на одличниот играч за врска и му посакаа брзо закрепнување.

Домашниот тим продолжи да доминира до крајот на првото полувреме. Имаа низа други ветувачки ситуации, а најдоброто го промаши Дамсград во 35. минута по одличниот соло продор, но на крајот немаше среќа.

Клучен детал од натпреварот се случи на полувреме. Селекторот на Белгија, Мартин, во игра го става Де Бруин, кој покажа дека во моментов е најдобриот играч за врска во светот, барем кога станува збор за офанзива.

Во 55. минута Белгијците успеаја да израмнат, Лукаку заврши добра работа, топката дојде до Де Брујн кој маестрално му асистира на Торген Азар кој погоди на празен гол од неколку метри.

По израмнувањето, Данците продолжија да притискаат и да играат подобар фудбал. Пресвртот беше комплетиран во 70. минута кога убав гол од работ на казнениот простор постигна најдобриот играч на натпреварот, Де Бруин.

Данска имаше многу време да ги врати работите на прво ниво, но и покрај обидите, тоа не успеа. Во 77. минута, Брајтвајт построи неколку противници, шутираше, но блокот го спаси голот на Белгија, а во последните минути ја погоди гредата. Остана 1:2.

По два гола, Белгија има шест бода во групата Б и веќе е со едната нога во осминафиналето, останува да видиме на кое место ќе се најде. Русија и Финска го делат второто место со по два бода, додека Данска нема бодови и минимални шанси да се пласира како една од најдобрите третопласирани селекции.

Во последното коло, Белгија ќе игра против Финска, додека Данците ќе бидат домаќини на Русија.