Барселона и Атлетико одиграа големо дерби во 35. коло од шпанската Ла Лига на стадионот „Камп Ноу“, а заврши со непопуларниот резултат 0:0.

Влеговме на крајот на сезоната и ова беше еден од клучните натпревари во борбата за титулата. Барселона имаше шанса да го запре Атлетико, но Мадрид освои голем бод.

„Јорганџиите“ ќе влезат во изминатите три кола со 77 бода, Барса има 75, Реал Мадрид 74 и натпревар помалку, бидејќи утре се среќаваат со Севиља.

Атлетико подобро го отвори натпреварот, а во 20-тата минута гостинската екипа имаше одлична можност. Хермозо асистираше за Кореа, се чинеше дека топката ќе влезе во голот, но Ленглет се провлече и ја спаси Барселона.

Во 34-та минута Тер Штеген ги спаси Каталонците откако Љоренте добро шутираше. Само три минути подоцна Тер Штеген двапати бранеше и го спаси својот тим. Прво ударот на Караско, па Луис Суарез. До крајот на првиот дел видовме и шанса за домашниот тим. Облак интервенираше брилијантно по пенетрацијата и ударот на Меси.

И додека Атлетико изгледаше поопасно во првото полувреме, Барселона во второто изгледаше малку порелаксирано и поопасно. На почетокот на второто полувреме, Ленглет шутираше со глава над голот на центаршутот на Меси.

Домаќините можеа да поведат во 62-та минута, кога Алба центрираше, а Мориба шутираше, но Хермозо блокираше. Меси имаше еден добар обид од слободен удар, но Клаудио интервенираше.

До крајот на играта остана 0:0, Атлетико беше посреќен, но прашањето за шампионите не е решено.