Резултатите од новото истражување покажуваат дека имунитетот кон коронавирусот трае најмалку една година, а по вакцинацијата, можеби цел живот.

Вакцинираните лица кои никогаш не биле заразени, најверојатно ќе имаат потреба од дополнителни инјекции, како и малцинството кое е заразено, но немало силен имунолошки одговор, пишува The New York Times.

И во двете студии се испитуваа луѓе кои биле изложени на коронавирус пред околу една година.

Клетките кои ја задржуваат меморијата на вирусот преживуваат во коскената срцевина и можат да ослободат антитела кога и да е потребно, според студијата објавена во понеделникот во списанието „Nature“. Друга студија објавена на BioRxiv, веб-страница за биолошки истражувања, открила дека овие таканаречени мемориски Б-клетки продолжуваат да созреваат и зајакнуваат најмалку 12 месеци по првичната инфекција.

Б-клетките на меморијата произведени како одговор на инфекцијата со САРС-КоВ-2 и засилени со вакцинација се толку моќни што спречуваат дури и соеви на вирусот, што значи дека нема потреба од ревакцинација, изјави Мишел Нусенцвејг, имунолог на Универзитетот Рокфелер во Њујорк, кој ја водеше студијата за созревање на меморијата.

Луѓето кои биле заразени и вакцинирани навистина развиваат одличен одговор, одличен сет на антитела бидејќи продолжуваат да ги развиваат своите антитела. Очекувам да трае многу долго, рече др. Нусенцвајг за The New York Times.

Резултатот не може да биде поврзан со заштита само против вакцините, бидејќи имунолошката меморија по имунизацијата најверојатно ќе биде организирана поинаку во споредба со онаа по природна инфекција. Ова значи дека на луѓето кои немале ковид-19 и кои биле вакцинирани можеби сè уште им е потребна дополнителна инјекција, рече др. Нусенцвајг и додаде дека ќе дознаеме многу, многу наскоро.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.