Од 1 до 6 јули на небото ќе се случи еден од најромантичните транзити во годината – секстил меѓу Венера во Рак и Марс во Бик, кој традиционално носи усогласување на врските и флертувањето кај паровите.

За многу луѓе ова може да стане судбоносен период, бидејќи на 4 јули ќе има нежна млада месечина во Ракот, која симболизира емоционална удобност и желба буквално да се нурне во врска.

Овен

Венера го започнува својот транзит низ вашиот љубовен сектор на 13 јули – подгответе се да запознаете личност која ќе ги разбуди сите можни чувства во вас. Интересно е тоа што на 14 јули Месечината ќе го следи јазолот на минатото во Вага – може да сретнете личност која ве потсетува на некој од минатото или ќе се разгори страста за некоја од вашите поранешни љубови. За Овните кои не планираат да размислуваат за минати партнери, поради спојот на Марс и Уран на 15-16-ти јули, постои шанса за датум што ќе ви го преврти светот. Можете да го сметате ова за случајно или пријателско познанство, но тоа може да доведе до необични последици.

Бик

Вашиот владетел Венера ќе биде во секторот за состаноци, но Марс ќе биде во вашиот знак и веројатно ќе имате жесток обожавател. Но, ако сте маж, тогаш и самите може да разбудите поголема потреба за акција и ќе сакате да покажете поголема иницијатива. Ако сте подготвени да се препуштите на нежноста, тогаш јули е буквално создаден за ова. Најверојатно, може да најдете личност која многу ќе ве интересира токму затоа што покрај него ќе имате незаборавни емоции.

Рак

Младата месечина се јавува во вашиот знак, што значи дека можете да запознаете нова љубов и, најверојатно, таа личност може да биде од странство. Таа личност би можела да дојде кај вас на стажирање, или можеби заедно ќе направите некој проект. Навистина, за некои Ракови ситуацијата можеби е поврзана со краткотрајна романса, но овој јули ваквите средби имаат шанса за вистинско продолжение.

Лав

Венера ќе се движи низ вашиот сектор на тајни, каде што на 4 јули се случува младата месечина – во вашиот живот најверојатно ќе се појави нов обожавател, но засега врската ќе биде тајна или нејзиниот развој ќе се одвива во онлајн кореспонденција. Најверојатно нешто ќе се промени до 13 јули, бидејќи на овој ден Венера во Лав во опозиција со Плутон во Водолија може да донесе многу наполнета средба, а таква сексуална желба одамна не сте доживеале.

Јарец

Новата месечина на 4 јули и транзитот на Венера се случуваат во вашиот љубовен сектор, па затоа е многу лесно да запознаете некој нов за вас. Интересно е што во вашиот случај иницијативата може да потекнува од таа друга личност. За оние Јарци кои се во сериозна врска, јули може да донесе можност за создавање или обновување на стара заедница или врска.