Од кога се појави трејлерот за филмот „Ammonite“, целиот свет не престанува да зборува за секс – сцените на оскаровката Кејт Винсент и нејзината помлада колешка Сирша Ронан.

Винсент за американските медиуми изјави дека не ја разбира причината за драмата и дека и било невообичаено пријатно да биде гола пред камера.

Од неодамна актерката изјави дека познава колеги од холивудскиот актерски свет кои се плашат јавно да кажат дека се хомосексуалци.

Неодамна, една таква личност, познат актер или актерка, му признала на својот агент дека е бисексуална, по што добила одговор од кој Кејт била непријатно изненадена.

„Разбирам дека сте бисексуалец, но не би го објавил тоа јавно“, бил одговорот на агентот.

„Можам да се сетам на најмалку четири актери – актерки кои ја кријат својата сексуалност. Болно е затоа што се плашат дека луѓето ќе дознаат – е коментарот на Кејт која ја нарекла филмската индустрија „осудувачка, дискриминирачка и хомофобична“, пишува „Unilad“.

„Ammonite“ е нов филм во кој Винслет ја игра главната улога, а нејзиниот лик има тајна врска со друга жена која ја игра Сирша Ронан.

„Неверојатно е колку многу луѓе се фокусираат на љубовните сцени во филмот затоа што во нив има две жени“, изјавила актерата, додавајќи:

„Искрено кажувам, никогаш не сум бил испрашувана толку многу за хетеросексуалните сцени кои сум ги снимил во голем број“, заклучи Кејт.