Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а снег вее на целата територија на Македонија, информираат од Авто-мото сојузот (АМСМ).

Поради снежни врнежи, забрана за движење на камиони има на патниот правец, крак Маврово – Дебар и на преминот Стража.

Поради одрон целосен прекин на сообраќајот има на патниот правец А3 Кочани – Македонска Каменица.

Возачите задолжително треба да имаат зимска опрема, без оглед на моментната временска состојба.