Податоците за позаразниот нов вид на Ковид-19 откриен во Велика Британија не сугерира дека вакцините се помалку ефикасни против него, изјави денеска претседавачот на Британскиот мешовит комитет за вакцинација и имунизација Веи Шен Лим.

Тој додаде дека се уште се собираат податоци од истражување на вакцината Оксфорд – АстраЗенека во Јужна Африка на вакцината Оксфорд – АстраЗенека.

 Наскоро испитувањето на вакцината на Оксфорд и АстраЗенека ќе утврди дали нивната вакцина штити од новиот вид на Ковид-19 – посочи Веи.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.