Во 20.53 часот по наше време Турција беше погодена од земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтер.

Според податоците на Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епиценатарот бил на 25 км северозападно од градот Кириккале, со популација до 211.000 жители, и 43 километри источно од Анкара.