Ако Карлос Алкарас, Александар Зверев и Андреј Рубљев одиграа според планот, Холгер Руне и Хуберт Хуркач се сопнаа во третата рунда на турнирот.

Првиот носител Алкараз го среди Григор Димитров за час и половина со 2-0 (6-2, 7-5). Шпанскиот ас покажа дека се враќа во форма, па уште во првиот сет ја најави победата, а потоа само ја потврди. Со овој триумф Алкараз закажа осминафинале со Александар Зверев. Германскиот ас одигра фуриозно, го декласира Грение за 57 минути и со еден загубен гем (6-1, 6-0) оди понатаму.

Сличен меч како Алкараз одигра и Андреј Рубљев. Русинот беше подобар од Нишиока, првиот сет го доби со 6-2, а потоа со 7-5 го потврди триумфот. Следна фаза славеше и Хачанов против Баутиста Агут (2-1).  Домашниот натпреварувач Давидович Фокина го шокира Холгер Руне и во маратон подолг од три часа слави со 2-1 по два тај брејка (7-6, 5-7, 7-6). Изненадувачки резултат забележа и Борна Чориќ кој го исфрли полскиот ривал Хуберт Хуркач (2-0).