Чакалтаја е планина во Кордилера Реал, еден од планинските венци на третата гранка на Кордилера Ориентал, дел од боливиските Анди.

На неговиот врв, на околу 5.400 метри надморска височина, порано постоел највисокиот ски-центар во светот, а ресторанот што функционирал во рамките на ски-центарот бил и официјално највисокиот ресторан во светот. Побогатите жители на Ла Паз, на кои им требаа само триесет минути за да стигнат до врвот, осум месеци во годината ќе уживаат во радостите на снегот на глечерот со фантастичен поглед на долината.

Ски-центар кој остана без снег

Ски-центарот, повисок од северниот базен камп на Монт Еверест, беше отворен кон крајот на 1930-тите и беше многу популарен. Но, во 1990-тите, научниците од пирамидалната стаклена лабораторија на планината Чакалтаја, изградена на истиот врв, пророкуваа црна пропаст. Имено, тие предвидоа дека глечерот Чакалтаја целосно ќе се стопи до 2015 година. Но, глечерот стар 18.000 години се стопи шест години порано – до 2009 година воопшто го немаше.

Така, ски-центарот стана жртва на климатските промени. Жичниците повеќе не носат скијачи и скијачкиот центар е заборавен, а само неколку луѓе стигнуваат до врвот Чакалтајје. Иако денеска од ски-центарот во облаци останаа само неколку урнатини, туристите и планинарите ќе забележат дека од еден оџак секојдневно излегува чад.

Браќата Адолфо и Самуел Мендоза се единствените постојани жители на некогаш живиот излетнички простор. Некогаш страствени скијачи и планинари, тие со децении работеа во одморалиштето и ги хранеа гладните планинари, а денес, кога ски-центарот го нема, тие се оставени како чувари на планинарскиот дом да ги пречекуваат ретките посетители.

Клуб Андино Боливиано

Планинарскиот дом Клуб Андино Боливиано е основан во 1939 година од Раул Поснански, а браќата секојдневно ги пречекуваат планинарите со совети и топол оброк кои се аклиматизираат тука за некои од боливиските шестилјади, Илимани, Хуајна Потоси, Анкохума или Лампа. Со задоволство на планинарите ќе им го понудат незаменливиот топол чај од кока, но и нешто топло и на лажица. Ова е причината зошто овој дом се уште ја држи титулата за највисок ресторан во светот во Гинисовата книга на рекорди.

Посета на некогашниот ски-центар Чакалтаја нудат бројни туристички компании од Ла Паз, но доколку не сакате да пешачите, можете да пристигнете и со автомобил или евтино такси. Но, немојте да ве залажува фактот дека до планинарскиот дом можете да возите на речиси пет и пол илјади метри. Надморската височина си го зема данокот, а ако добиете шанса да го посетите ова место со малку кислород, но и со импресивен поглед, поминете барем неколку ноќи во Ла Паз, а уште една во регионот Зонго, на околу четири и пол илјади метри. надморска височина. Доколку одлучите да преноќите во клубот Андино Боливиано, за само 15 евра ќе добиете незаборавен поглед на Хуајна Потоси, Ла Паз и Ел Алто и одлична приказна, дури и ако не помислувате да продолжите до уште поголеми височини.