реклама

МИЛИОНИ луѓе ширум Велика Британија и светот се подготвуваат да го гледаат крунисувањето на кралот Чарлс III, што ќе се одржи утре во Вестминстерската опатија во Лондон. Во продолжение ви ги претставуваме најинтересните детали од случувањата во деценијата, како што ги нарекуваат Британците.

Папата му подари на кралот парчиња од крстот на кој, како што тврди Ватикан, бил распнат Исус

реклама

Поворката за крунисување ќе ја предводи крст кој вклучува религиозни мошти кои му ги подари на монархот папата Франциско. Крстот од Велс содржи две парчиња дрво за кои Ватикан верува дека се земени од крстот на кој се вели дека Исус Христос бил распнат пред 2.000 години.

Бизарна традиција која Чарлс треба да ја направи утре

реклама

Кралскиот биограф Хуго Викерс ја откри античката и бизарна традиција што кралот ќе мора да ја следи при неговото крунисување. Чарлс ќе биде помазан со свето масло и ќе ги добие жезолот и стапот, симболи на неговата уставна власт, како и кралското јаболко, топчето со крст, симбол на силата и христијанството. Кралот потоа ќе мора да положи заклетва дека ќе ја заштити црквата во Шкотска.

„Камен на судбината“

реклама

„Каменот на судбината“ (Stone of Scone), кој ќе се користи на крунисувањето, пристигна од Шкотска во Вестминстерската опатија. Каменот од песочник, симбол на шкотската монархија, бил однесен во Лондон од англискиот крал Едвард I како воен плен во 1296 година и го поставил во неговиот дабов трон.

На него се крунисани кралеви и кралици повеќе од 700 години. Каменот тежок 152 килограми бил вратен во Шкотска дури во 1996 година, но со обврска да продолжи да го користи за идни крунисувања.

Јадењето кое ќе се служи во Британија на денот на крунисувањето

Кралот Чарлс III. и неговата сопруга Камила избраа „киш за крунисување“ како официјално јадење на церемонијата. Јадењето со спанаќ, боранија и тарагон е всушност француски специјалитет и ќе се служи на стотици ручеци низ Британија на Денот на крунисувањето.

По повод крунисувањето на мајката на Чарлс, кралицата Елизабета Втора, главно јадење беше „крунисувачко пиле“ со кари и мајонез. Палатата објави дека кишот е личен избор на Чарлс и Камила, кралицата, и дека јадењето „лесно може да се прилагоди на различни вкусови“.

Најголемата воена церемонија во последните 70 години

Крунисувањето ќе биде придружено со најголемата воена церемонија во последните 70 години, со повеќе од 6.000 мажи и жени од вооружените сили кои ќе учествуваат на историскиот настан. Повеќе од 60 авиони на британската морнарица, армија и воздухопловни сили ќе летаат над трговскиот центар во центарот на Лондон шест минути подоцна истиот ден.

Морнари, војници и воздухопловци од Велика Британија и Комонвелтот, сојуз на земји претежно составени од британски колонии, ќе ги придружуваат Чарлс и Камила до Вестминстерската опатија во Лондон, каде што ќе се одржи крунисувањето на 6 мај.

Ќе се слушаат почесни пукотници за да се одбележи моментот на крунисувањето на кралот низ ОК, вклучувајќи ги Единбург, Кардиф и Белфаст. Распоредените бродови на морнарицата и повеќе од 400 луѓе на 13 локации ќе испукаат 21 куршум, додека 62 истрели ќе бидат испукани во лондонската кула, а шест топови ќе бидат испукани на Парадата на гардата на коњите.

Официјалната емотикона на Твитер за крунисувањето

Палатата го воведе официјалниот емотикон на социјалната мрежа Твитер за крунисувањето на кралот Чарлс Трети. Шарената минијатура ја прикажува златна украсна и виолетова кадифена круна на Свети Едвард од 17 век, која ќе се користи на крунисувањето на новиот британски монарх.

Тоа е првото емоџи создадено за британското крунисување, ако се земе предвид дека последното беше пред 70 години кога беше крунисана кралицата Елизабета Втора, односно пред појавата на социјалните мрежи, мобилните телефони и интернетот.

За крунисувањето биле напишани 12 музички дела, кралот побарал и православна музика

На крунисувањето ќе бидат изведени 12 новонарачани музички дела, вклучително и грчката православна музика и свештеникот Задок од 18 век. Шест оркестарски, пет хорски и еден органски дела беа нарачани за оваа пригода, вклучително и новата химна на крунисувањето од импресариото Ендрју Лојд Вебер.

Патниците ќе слушнат порака снимена од кралот во возовите овој викенд

Патниците во британските возови за време на викендот на крунисувањето ќе слушнат специјална порака снимена од самиот крал, вклучително и потсетник „да се внимава на просторот“. Објавата на Чарлс и неговата сопруга Камила ќе ја слушне секој што патува со воз или лондонско метро меѓу петок и недела.

„Јас и мојата сопруга ви посакуваме вам и на вашите семејства прекрасен викенд за крунисување“, патниците ќе ги слушнат зборовите на Чарлс, а потоа и добрите желби на Камила за среќен пат: „Каде и да патувате, ви посакуваме безбедно и пријатно патување“. „И не заборавајте, ве молам, внимавајте на растојанието“, би додал Чарлс.

64 отсто од луѓето во Британија не се заинтересирани за крунисувањето

Поголемиот дел од Британците не се заинтересирани за крунисувањето на кралот Чарлс, иако многумина рекоа дека сепак можеби ќе го гледаат или ќе учествуваат во свеченостите, според анкетата на YouGov. Во анкетата на повеќе од 3.000 возрасни луѓе спроведена овој месец, 35 отсто рекле дека „не се грижат премногу“ за историскиот настан, а 29 отсто рекле дека „воопшто не им е грижа“.

Околу 24 проценти од луѓето рекле дека се грижат „сосема малку“, додека само девет проценти рекле дека се грижат „исклучително“. И покрај ова, значителен дел, 46 отсто, рекле дека најверојатно ќе го гледаат крунисувањето или ќе учествуваат во слични прослави.

Доаѓа принцот Хари, но не и Меган

Бакингемската палата потврди дека војводата од Сасекс ќе присуствува на крунисувањето во Вестминстерската опатија, но неговата сопруга Меган Маркл ќе остане во Калифорнија со принцот Арчи и принцезата Лилибет. Неговиот брат, принцот Вилијам, доаѓа со сопругата Кејт Мидлтон.

Принцот и принцезата од Велс ќе ги донесат своите деца, принцот Џорџ, кој ќе биде почесна страница на кралот Чарлс III. за време на церемонијата, принцезата Шарлот и принцот Луис. Ќе присуствуваат и браќата и сестрите на Чарлс, принцот Едвард, кој неодамна беше прогласен за војвода од Единбург и принцезата Ана.

Се очекува принцот Ендру да присуствува на крунисувањето, но се уште не е познато дали ќе носи свечена облека. Семејството на кралицата Камила официјално не го објави нивното пристигнување, но нејзините деца Том Паркер Боулс и Лаура Лопес најверојатно ќе бидат видени на крунисувањето со нивните семејства.

На настанот се очекува да присуствува и сестрата на Камила, Анабел Елиот, како и нејзините внуки Алис Ирвин, Кејти Елиот и Ајеша Шанд и нејзиниот внук Бен Елиот. Тројца од внуците на Камила ќе му се придружат на принцот Џорџ како момци.

Принцот Хари ќе седи 10 реда зад семејството

Поранешниот кралски батлер Пол Бурел им откри на британските медиуми дека принцот Хари ќе седи 10 редови зад Виндзор, подалеку од остатокот од кралското семејство. Тој тврди дека на овој настан војводата од Сасекс сигурно нема да се помири со својот татко и семејството бидејќи нема да има можност ниту да разговара.

Деветгодишниот принц Џорџ ќе игра важна улога

Деветгодишниот принц Џорџ ќе игра една од клучните улоги на крунисувањето. Тој ќе биде една од страниците и ќе оди зад својот дедо за да ги носи наметките додека влегува и излегува од Вестминстерската опатија.

Британските медиуми пишуваат дека тоа било желба на Вилијам. Тој сакаше Џорџ да ја има таа улога, со оглед на тоа што тој беше наследник. На Џорџ ќе му се придружат уште тројца млади момчиња, поточно тројца негови пријатели.

Најмистериозниот чин на крунисувањето ќе се прикажува пред камери?

Ова крунисување ќе биде помало од она што го организира мајката на Чарлс, Елизабета Втора, но оваа година пред камерите би можело да се случи нешто невидено. Кралот би можел да стане првиот монарх во британската историја кој бил јавно помазан, велат извори од палатата.

реклама