Најмалку 100 луѓе загинале, а повеќе од 150 биле повредени во пожар на свадба во северниот ирачки град Каракош, соопштија властите рано во средата.

Пожарот што ја зафатил салата за венчавки најверојатно бил предизвикан од огномет на прославата.

Органите за цивилна заштита по прелиминарната истрага изјавија дека во салата имало монтажни панели кои се многу запаливи и ги нарушуваат безбедносните стандарди.

„Пожарот предизвика пад на некои делови од таванот поради употреба на лесно запаливи, евтини градежни материјали“, се наведува во соопштението.

На снимката прикажана на локална телевизија се гледа дека невестата и младоженецот стојат на подиумот кога избувнал пожарот во вторникот вечерта.

„Требаше да почнат да танцуваат, а потоа некој запали нешто, што предизвика пожар“, изјави една повредена жена за телевизискиот канал Рудав.

Прикажи повеќе