Во Турција денеска се одржуваат најклучните избори во модерната историја на кои турските гласачи ќе одлучуваат дали Реџеп Таип Ердоган ќе остане претседател и по 20 години на власт.

Неговиот главен противник, Кемал Киличдароглу, ветува дека ќе укине многу од овластувањата што ги стекна претседателот Ердоган откако го преживеа неуспешниот пуч во 2016 година.

Поддржан од широкиот опозициски сојуз, Киличдароглу има реални шанси да победи.

За некој од кандидатите денеска да обезбеди целосна победа, ќе му требаат повеќе од 50 отсто од гласовите. Меѓутоа, доколку ниту еден од нив не освои повеќе од 50 отсто од гласовите, вториот круг од изборите ќе се одржи на 28 мај.

Прикажи повеќе