Украинскиот претседател Володимир Зеленски брзо се сврте со барања за ракети со долг дострел и воени авиони неколку часа откако Германија и Соединетите држави ветија дека ќе му дадат на Киев десетици напредни тенкови. Зеленски во своето редовно ноќно видео обраќање на 25 јануари рече дека сега е неопходно „да се продолжи со набавка на авиони за Украина“.

Прашањето за тенкови тешко го оптоваруваше НАТО со месеци пред Британија, потоа Берлин и Вашингтон, да се согласат да обезбедат обука и опрема со надеж дека ќе помогнат да се запре очекуваниот притисок од страна на Русија во нејзината речиси едногодишна инвазија. „Многу е важно да има напредок и во другите аспекти на нашата одбранбена соработка“, рече Зеленски, додавајќи дека претходно во текот на денот разговарал со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. „Ние, исто така, мора да го отвориме снабдувањето со ракети со долг дострел за Украина. Ние исто така мора да ја прошириме нашата соработка во артилерија, мора да влеземе во снабдувањето со авиони за Украина. И ова е сон. И ова е задача“. Зеленски, исто така, ги поздрави новите одлуки на Соединетите Држави и Германија за снабдување со тенкови на неговата земја. Тој додаде дека е важно брзо да се обучат украинските тенковски екипажи и што е можно поскоро да се испорачаат тенковите во Украина. Москва предупреди дека го смета за опасна провокација снабдувањето со тенкови на Украина.

Прикажи повеќе