Симпсонови предвидоа неколку големи светски настани во текот на својот повеќедецениски рок – но постои метод за нивниот пристап и начинот на кој овие работи се споиле, според луѓето зад шоуто.

Сценаристот, извршен продуцент и водител Мет Селман се отвори за „Deadline“ и откри што можеме да очекуваме следно од анимираниот хит додека се подготвува за премиерата на својата 34-та сезона следниот месец. Во текот на разговорот, Селман откри дека гледачите конечно ќе дознаат како шоуто успеало точно да ја предвиди иднината.

„Имаме уште една луда концепт епизода која објаснува како Симпсонови ја знаат иднината. „Тоа е концепт епизода со многу луди работи во неа, но дава објаснување за тоа како Симпсонови можат да ја предвидат иднината“, објасни Селман.

„Многу сум возбуден за 34-та сезона“, продолжи тој.

„Не можете само да се одморите на вашите ловорики. Мора да се наметнувате и да се предизвикувате и да се погрижите секоја епизода да биде јасна, емотивна, визуелна, привлечна, страшна и филмска. Така го правиме тоа на околу 85 проценти од нив. Тоа е прилично добро. Отсекогаш мислев дека Б+ е добра оценка за шоуто“, рече тој.

Според Селман, одржувањето на шоуто „свежо“ и иновативно сите овие години е сè уште „најголемиот креативен предизвик на тимот“.

„Немам проблем да ја повторам емотивната динамика“, рече тој.

„Не можете да го прецртате емотивното семејно раскажување – да речеме дека Марџ и Лиза се караат, само затоа што сте ги кажале тие емотивни семејни приказни претходно и затоа што тие се степале во одреден момент во минатото. Но, мора да имате нешто ново да кажете за надворешниот свет или за нов аспект на врската.да истражиме кој е поконкретен и уште поинтересен“.

„Симпсонови“ првпат беше прикажана во декември 1989 година. .

Сепак, имаше и прашања за иднината на шоуто. За среќа на обожавателите, извршниот продуцент и писател Ал Жан не гледа дека ќе заврши наскоро.

„Да бидам искрен, разговорите за ставање крај, особено затоа што работиме навистина добро на Дизни + во САД и Обединетото Кралство и другите земји во Америка, не гледам некој да рече: „Ајде да го завршиме или да дознаеме како да излеземе од тоа во овој момент.“, изјави тој за Radio Times во ноември 2021 година.

Премиерата на 34-та сезона на Симпсонови е на 25 септември во САД.