Кина денеска пријави 32 695 случаи на заразени со коронавирус, не сметајќи ги увезените инфекции, што е нов рекорден број заразени со ковид, објавија здравствените власти во земјата.

Advertisements

Од тој број, 3 041 пријавени случаи биле симптоматски, а 29 654 асимптоматски.

Овој рекорд следуваше откако вчера беа регистрирани 31 144 случаи на заразени, што е најголем број од средината на април, кога беше прогласен карантин во Шангај, а градот беше затворен два месеца.

Повеќето од новите случаи се регистрирани во јужниот град Гуангжу и југозападниот Чонгкинг.

Пекинг пријавил 424 симптоматски и 1 436 асимптоматски, а Шангај девет симптоматски и 77 асимптоматски случаи на инфекција.

Прикажи повеќе