Новак Ѓоковиќ го совлада Денис Шаповалов со 3:0, во сетови 7: 6, 7: 5, 7: 5 и се пласираше во финалето на Вимблдон. Негов противник во финалето ќе биде Италијанецот Матео Беретини. Новак ќе има можност да го освои својот 20 грен слем турнир и да се изедначи на вечната листа со Федерер и Надал.

Одлична борба, одличен тенис. Публиката уживаше, видовме сè што го прави тенисот неверојатен. Неколку невозможни потези, силни сервиси, многу трчање, пристигнување и секако грешки. Новак успеа да се носи со фантастичниот сервис на противникот, кој решаваше поголем дел од игрите без да загуби бод. Сепак, Ѓоковиќ ги чекаше и чекаше своите шанси, ги искористи и стигна до триумф и пласман во финалето. Ова е седмо финале на Вимблдон за нашиот тенисер, и 30. финале на грен слем турнирите.

Финалето е на програмата во недела од 15.00 часот.