Џиновската панда по име Ершун родила близнаци на крајот на јули во зоолошка градина во општина Чонгкинг во југозападна Кина, соопшти зоолошката градина, истакнувајќи дека младенчињата се добро.

Во март, 15-годишниот Ершун природно се пареше со машка панда во кинескиот центар за зачувување и истражување на џиновските панди во соседната провинција Сечуан, се додава во соопштението, пренесува Ксинхуа.

При раѓањето, на 22 јули, бебињата панди тежеле 132 грама, односно 91 грам, а сега достигнале тежина од 420 грама или 257 грама, соопштија од зоолошката градина.

Ова е втор пат џиновската панда Ершун да роди близнаци.

Ершун е роден во август 2007 година и живеел во зоолошката градина во Канада во Торонто и во зоолошката градина во Калгари како амбасадор на добра волја помеѓу март 2013 и ноември 2020 година.

Зоолошката градина Чонгкинг започна да одгледува џиновски панди во 1960-тите и моментално има 21 панда што живеат таму.