ВЕНЕРА, планетата на љубовта и задоволството, ќе престојува во Стрелец од 16 ноември до 9 декември 2022 година. Кога планетата на сензуалноста ќе се најде во знак кој е слободен дух, неоптоварен со правила и пред се сака да ужива во животот и се световните задоволства, ќе се ослободи од секаква инхибиција.

Ова е периодот во кој ќе престанеме да се ограничуваме со правила и ќе почнеме да донесуваме одлуки во согласност со нашите желби. Ќе бидеме повеќе во склад со себе и нашите потреби, а помалку оптоварени со општествените конвенции и туѓите мислења. Тоа е одлично време за нови почетоци.

Повеќето ќе станат друштвени, почесто излегуваат и ќе бидат желни за нови авантури, а случајните состаноци и познанства би можеле да прераснат во нови врски. Позитивниот ефект од овој транзит ќе ни помогне да бидеме подарежливи кон другите и да не осудуваме никого.

Од негативна страна, потрагата по задоволство може да стане наш приоритет, предизвикувајќи непромислени одлуки. Нагласена е зголемената екстраваганција, како и неумереноста во јадењето и пиењето. Сепак, оваа Венера ќе им донесе добри работи на повеќето луѓе, а особено ќе има среќа за овие знаци:

Овен

Кај Овенот се буди оптимизам и желба за нови искуства. Многумина ќе заминат на патување кое долго време го посакуваат или почесто ќе одат на пократки патувања што ќе им донесе многу возбуда и убави спомени. Слободните би можеле да започнат врска на далечина со шармантен странец.

Лав

Оние кои се во врска ќе најдат начин повторно да ги разбудат изгаснатите страсти, додека слободните повеќе од се ќе уживаат во забавата и флертувањето. Започнувањето сериозна врска нема да им биде на крајот од умот, но случајната средба ќе ги маѓепса толку многу што брзо ќе се предомислат и ќе им се препуштат на чувствата.

Вага

Вагите ќе уживаат во исполнет и динамичен социјален живот. Тие ќе се забавуваат толку многу со своите пријатели што нема да им биде приоритет да најдат партнер, туку врската која започнува како пријателство може да прерасне во љубовна искра.

Стрелец

Бидејќи ќе биде во нивниот знак, Венера им носи многу задоволство и нови љубовни можности. Слободните би можеле да се заљубат со глава до петици и да започнат врска со некој што неодоливо ги привлекува, додека паровите ќе станат неразделни. Ова е одлично време да одите на романтично патување.