Руските трупи го засилија темпото на нивните немилосрдни напади врз Бахмут и Авдијевка во регионот Доњецк во Украина, соопшти денеска Генералштабот на украинската војска, додека Москва продолжи да ја напаѓа целата линија на фронтот на исток по главно неуспешниот напад со беспилотни летала врз Киев и смртоносното бомбардирање на Керсон на југ. Генералштабот соопшти дека Русите се обидуваат да ги стабилизираат своите тактички позиции околу Купјанск во источниот регион Харков и Запорожје на југоисток. „Непријателот изврши 31 воздушен напад и 8 ракетни напади врз цивилната инфраструктура на регионот Доњецк, а исто така истрела 61 ракета од повеќе ракетни системи“, соопшти Генералштабот, додавајќи дека заканата од воздушни и ракетни напади на руските војници врз цивилната инфраструктура останува многу висока низ Украина.

Advertisements

Прикажи повеќе