19-годишниот руски хокеар, Тимур Фајзутдинов, почина во болница само три дена откако заработи повреда на главата на еден натпревар.

Капитенот на младата екипа на Динамо од Санкт Петербург беше повреден во мечот против Локомотива.

Младиот хокеар беше погоден со пак во глава, по што падна на мразот, а набрзо загуби свест и беше пренесен во болница. За жал докториите не успеаа да се изборат за неговиот живот.