Ковчегот со телото на кралицата Елизабета вчера пристигна во Вестминстерската сала на Бакингемската палата во поворка која траеше триесет и осум минути.

Телото на кралицата ќе биде во Вестминстер следните пет дена, а секој што сака да ѝ оддаде почит ќе може да влезе и да го види ковчегот. Нејзините синови, принцезата Ана и принцовите Вилијам и Хари, одеа зад ковчегот на кралицата во поворката.

На принцовите, им се придружија нивните сопруги на влезот во Вестминстер, сопругата на кралот, Камила, Софи, грофицата од Весекс, Кејт, принцезата од Велс и Меган, војвотката од Сасекс, кои пристигнаа со автомобили во истата поворка.

Прикажи повеќе