таг: Инасио

Лула да Силва: Демократијата во ЕУ е загрозена по успехот на...

0
Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва денеска оцени дека демократијата во Европа е загрозена, имајќи го предвид успехот на крајната десница на...

Бразил и Франција градат подморници за да го бранат мирот во...

0
Францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот домаќин, бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва, во средата го прославија стратешкото партнерство на двете земји...

Лула го смени заменик – шефот на бразилското разузнавање поради истрага...

0
Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва го отпушти заменик-директорот на националната разузнавачка агенција Алесандро Морети и четворица раководители на сектори, по тврдењата...

Силва: Путин и Зеленски не се подготвени да разговараат за мир

0
Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва рече дека неговата земја работи на...

Претседателот на Бразил го разреши началникот на Генералштабот на Армијата

0
Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва го разреши  началникот на Генералштабот на армијата Хулио...

Светските лидери му ја честитаат изборната победа на Лула да Силва

0
Светските лидери денеска ја поздравија победата на Луис Инасио Лула да Силва на...