fbpx

таг: „Албанија

Ветингот ги „испразни” судовите и обвинителствата во Албанија

0
Во Албанија речиси 70 отсто од судиите и обвинителите досега биле опфатени со процесот на ветинг, односно проверка на нивните квалификации,...

Косово и Албанија, заедно на 110-годишнината од прогласувањето на независноста

0
Денот на знамето ги собра властите на Албанија и Косово, во Валона. На церемонијата на подигнување на знамето, по повод 110-годишнината...

Дуа Липа е официјално Албанка – претседателот Бегај и врачи државјанство

0
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ на Албанија, Бајрам Бегај, на британската ѕвезда со албанско потекло Дуа Липа и подари албанско државјанство поради, како што наведе, улогата на...

Сали Бериша: „Еди Рама постојано му забива ножеви на Косово“

0
Паралелно со заедничката парламентарна седница на Албанија и Косово, со реакција се јави лидерот на...

Рама е избран за потпретседател на Социјалистичката интернационала, претседател стана Санчез

0
Премиерот на Албанија, воедно и претседател на Социјалистичката партија, Еди Рама е избран...

Поплави во регионот од обилните врнежи и силните ветрови

0
Албанија се соочува со големо невреме. Во Голема Гора состојбата е влошена во текот на...

Албанија старее, се намалува бројот на новородени, а се повеќе млади...

0
Наталитетот во Албанија и понатаму опаѓа, што доведува до брзо стареење на населението.Според податоците на државниот Институт за статистика, ИНСТАТ, во...

Голем протест во Тирана, се бараше оставка од Еди Рама

0
Под слоганот „Албанија во опасност, заедно да излеземе од неа”, албанските опозициски партии, Демократската предводена од Сали Бериша и Партијата на...