таг: го

САД со предупредување до Хезболах

0
Американските власти го предупредија Хезболах дека Вашингтон нема да го спречи Израел да го нападне проиранското шиитско движење, објави „Политико“ повикувајќи се на...

Асанж пуштен од затворот во Велика Британија

0
Викиликс соопшти дека неговиот основач Џулијан Асанж го напуштил британскиот затвор и полетал од Обединетото Кралство, откако американските обвинители рекоа дека тој треба...

Блинкен го именуваше Том Саливан за нов специјален советник кој ќе...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен го назначи Том Саливан за нов специјален советник во Стејт департментот на местото на Дерек Шоле, кој е...

Браун: Израелските напади врз Либан можат да го прошират конфликтот на...

0
Израелските напади во Либан може да го зголемат ризикот од создавање поширок конфликт, во кој ќе бидат вовлечени Иран и милитантните групи кои...

Зеленски го назначи Алексиј Морозов за шеф на Управата за државна...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го назначи Алексиј Морозов за шеф на Управата за државна безбедност (СДА). Соодветниот декрет е објавен на...

Контраадмиралот Риналди нов командант на Операцијата на ЕУ во Медитеранот „Ирини“

0
Советот на ЕУ го именува италијанскиот контраадмирал Валентино Риналди за оперативен командант на Воената операција на Европската Унија во Средоземното Море „Ирини“, јави...

Мишел и ЕК го поздравија договорот за новиот пакет санкции кон...

0
Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и Европската комисија денеска го поздравија договорот постигнат меѓу земјите членки на ЕУ за воведување дополнителен пакет...

ЕК го усвои Предлог-буџетот на ЕУ за 2025 – 2,2 милијарди...

0
Европската комисија го усвои Предлог-буџетот на ЕУ за 2025 година, кој изнесува 199,7 милијарди евра, информира денеска извршниот потпретседател на ЕК задолжен за...

Шведскиот парламент го одобри воениот договор со САД

0
Шведскиот парламент вчера го одобри договорот за воена соработка со Соединетите држави, јави ДПА, пренесува новинската агенција МИА. Договорот ги регулира специфичните...

Руската Дума го усвои во прво читање предлог-законот за новиот режим...

0
Руската Државна Дума денеска во прво читање го усвои предлог-законот за новиот режим на депортација на странци кои се во Русија и немаат...