fbpx

таг: Јован

Го одбележуваме Св. Јован Златоуст: Земете денеска книга во раце, а...

0
Денеска е Св. Јован Златоуст. Свети Јован Златоуст е еден од најголемите цариградски патријарси. Се роди во Антиохија, во 354 година. Во...

Денеска е Св. Јован Милостивиот

0
Св. Јован Милостивиот роден е на Кипар во кнежевско семејство. Од детството бил воспитуван како христијанин. Подоцна, по желба на родителите, се...

Календар на МПЦ: Утре се празнува Свети Јован Богослов

0
Свети Јован Богослов, апостол и евангелист Син на рибарот Заведеј и на Саломија, ќерка на праведниот Јосиф. Повикан од Господ Исус, Јован...

Утре е зачнувањето на Св. Јован Крстител: Овој ден се прославува...

0
Зачнувањето на Св. Јован Крстител Овој ден се прославува милоста, чудото и мудроста Божја; милоста кон побожните и праведни родители на Св....

ВИДЕО: Стојоски со државен рекорд и злато на „Новогодишниот митинг“ во...

0
На вчерашната трка Јован Стојоски забележа нов државен рекорд на Македонија на трката на 200 метри во сала. ...