таг: Јапонската

Јапонскиот лендер „Слим“ слета на Месечината

0
реклама Јапонската вселенска агенција (JAXA) соопшти дека нејзиното беспилотно летало Слим (SLIM) успешно слета...

Северна Кореја лансираше уште една ракета

0
Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека она што било истрелано од Северна...

Јапонија донира нов ултразвук на гинекологија во општата болница во Струмица

0
Јапонската амбасада и Јавната здравствена установа Општа болница Струмица денеска потпишаа договор за „Грант помош на мали проекти за човекова безбедност“ (GGP), кој...

Јапонија ги засилува стимулациите: Иселете се од главниот град и ќе...

0
Јапонската Влада нуди милион јени (7.500 долари) по дете на семејствата што ќе...

Знаете ли зошто главниот лик од Покемон се вика Еш Кечум?

0
Главниот лик од јапонската анимирана серија Покемон, Еш Кечум, не беше наречен така на почетокот, во оригиналното издание. Вистинското, јапонско име на...

Јапонските власти ги поттикнуваат младите да пијат повеќе алкохол

0
Јапонската Влада е финансиски погодена од необичен проблем – младите луѓе не пијат доволно алкохол. Јапонија, заедно со неколку други земји во...

Јапонската железница ќе користи хуманоиден робот за извршување опасни работи за...

0
Јапонската железничка команија „Вест Џапан“ (West Japan), позната како „ЏР Вест“ (JR West), претстави голем хуманоиден робот кој ќе извршува задачи ризични за...

Пет тенисерки меѓу Топ 10 најплатени спортистки на листата на „Форбс“

0
Јапонската тенисерка Наоми Осака е најплатена спортистка во светот, според листата што денеска ја објави магазинот „Форбс“. Четирикатната грен-слем победничка, која помогна...

Педесетипетгодишниот Миура потпиша за нов клуб

0
Јапонската фудбалска ѕвезда Казујоши Миура и официјално ја продолжи својата кариера, потпишувајќи на 55-годишна возраст договор со четвртолигаш, каде тренер е неговиот повозрасен...

Јапонија воведува четиридневна работна недела

0
Јапонската влада објави годишен план за економска политика, така што компаниите ќе им дозволуваат на своите работници да работат четири дена во неделата,...