fbpx

таг: јануари

Најдепресивниот ден во годината: Ако денеска не сте расположени, не сте...

0
Третиот понеделник во јануари во светот важи за најдепресивниот ден во годината. Токму овој ден, познат и како Blue Monday,...

Словенечката Влада одобри дел од средствата за непречена работа на агенцијата...

0
Љубљана, 15 јануари 2021 (МИА) – Словенечката Влада вчера одобри одредени средства што според законот е должна да и ги исплаќа на националната...

Официјално, тројца кандидати за претседател на Барселона

0
Барселона на 24. јануари ќе добие нов претседател кој ќе го наследи Хосеп Марија Бартомеу, а денеска и официјално е потвфрдено дека...

Пет години од смртта на музичкиот гениј Дејвид Боуви: Можеби го...

0
Овој 10-ти јануари навршуваат пет години од смртта на Дејвид Боуви. Неговата музика и неговиот стил остануваат незаборавени засекогаш, пишува DW. ...

Лончар: Укинувањето на ПЦР тестот за влез во Србија по 10...

0
Дали по 10 јануари ќе бидат продолжени строгите мерки на границите на Србија, кои за странските државјани вклучуваат задолжителен негативен ПЦР-тест или десетдневен...

Историја на нападите врз Конгресот на САД

0
На 6 јануари 2021 година, поддржувачите на Доналд Трамп упаднаа во Капитолот во Вашингтон за време на широкото заседание на двата дома на...

Намалено ДДВ-то за храна во рестораните

0
Од први јануари годинава угостителите плаќаат помал данок за продажба на храна во објектите како и за услуги за...

Која била Викторија Прва, прабабата на кралица Елизабета Втора? Ја измислила...

0
На 1. јануари, 1877 година, британската кралица Викторија Прва била прогласена за кралица на Индија. Но, која била Викторија Прва и што...

Д-р Петровиќ: Годината заврши, ама короната не, ни претстои бурен месец

0
Ниту јануари нема да биде мирен. Епидемиолозите предупредуваат на влошување на состојбата со коронавирусот поради новогодишните и божиќните празници, а последиците од поголемиот...

„Билд“: Германија има намера да го продолжи „локдаунот“ до крајот на...

0
Германија на 10 јануари нема да го укине „локдаунот“ на земјата воведен заради пандемијата, како што првично беше планирано, туку има намера да...