fbpx

таг: шумските

Ветерот ја влошува ситуацијата, повеќе од 2.000 луѓе евакуирани од делови...

0
Шумските пожари сѐ уште беснеат на грчкиот остров Евија, потпомогнати од силните ветрови и се движат кон...

Огнени фронтови и се закануваат на Атина, гори јужна Италија, огромен...

0
Шумските пожари продолжуваат да беснеат низ светот. Огнената стихија е надвор од контрола во Грција, гори на Сицилија и Калабрија, а во Калифорнија...

Во Грција продолжува борбата против пожарите

0
Продолжува борбата против шумските пожари во Грција. Катастрофата во северното атинско предградие Варибоби е веќе под контрола, но и покрај напорите на стотици...

Балканот го чекаaт екстремно пеколни температури во август, предупредуваат експертите

0
Шумските пожари беснеат во медитеранската област, а Светската метеоролошка организација објави податоци за екстремни горештини, како и карта на опасности од пожар. ...

Три лица загинаа, настрадаа говеда и овци, изгоре земјоделско земјиште –...

0
Три лица загинаа во шумските пожари во близина на туристичките места на југот на Турција, а десетици села се евакуирани, јавија турските медиуми....