fbpx

таг: Шведска

Ердоган: Шведска треба да ги екстрадира „терористите“ ако сака да влезе...

0
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја критикуваше Шведска и другите европски земји дека го толерираат...

Столтенберг: Време е Шведска да влезе во НАТО, таа направи сè...

0
Време е Шведска да стане членка на НАТО, бидејќи направи сè што е потребно Турција...

Шведска го презема претседавањето со ЕУ

0
Шведска од денеска го презема европретседавањето. Во наредните шест месеци Стокхолм ќе претседава со Советот...

Столтенберг: НАТО ќе дејствува доколку Шведска и Финска бидат под притисок

0
Сојузниците на НАТО ќе дејствуваат доколку Шведска или Финска бидат под притисок од Русија или...

Парламентарни избори во Шведска

0
Во Шведска денеска се гласа за избор на нов парламент, а избирачките места ќе бидат...

Американскиот Сенат го поддржа влезот на Финска и Шведска во НАТО

0
Американскиот Сенат го одобри пристапувањето на Финска и Шведска во НАТО алијансата, кои се решија на овој чекор откако на 24...

Турција, Финска и Шведска ќе ги оценуваат ветувањата поврзани со тероризмот

0
Официјални лица од Турција, Финска и Шведска ќе се сретнат во август за да го...

Самит на НАТО во Мадрид, Путин доби „натоизација“ на Европа

0
НАТО ги покани Шведска и Финска за членство во Алијансата, откако блокадата за пристапување за овие две земји реши да ја...

103-годишна баба скокна со падобран и го собори светскиот рекорд

0
Рут Ларсон (103) од Шведска постави светски рекорд во неделата попладне кога скокна со падобран во тандем во близина на Мотала, на околу...

Столтенберг: Финска и Шведска официјално аплицираа за членство

0
Шефот на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Финска и Шведска официјално поднеле барање за членство...