таг: Шведска

Започна финалето на Евровизија 2024: Естонија на големата сцена донесе необична...

0
Во Малме, Шведска вечерва се одржува финалето на 68. Избор за песна на Евровизија. Гласањето во финалето на Евровизија...

Познат редоследот за настапи на евровизиското финале, најгледан настапот на Ирска

0
Евровизискиот домаќин – Шведска ќе го отвори евровизиското финале што ќе се одржи утревечер, а Австрија ќе го затвори годинешниот музички...

Курти: Ги очекуваме шведските војници во Косово за да ја штитат...

0
Косовскиот премиер Албин Курти и честиташе на Шведска за нејзиното зачленување во НАТО,...

Столтенберг: Знамето на Шведска во понеделник ќе биде подигнато пред седиштето...

0
Знамето на Шведска, која од денеска стана полноправна членка на НАТО, во понеделник ќе биде подигнато пред седиштето на Алијансата во Брисел. Ова...

Ларсон Јаин: Шведска ќе продолжи со помошта кон Украина, бидејќи вашата...

0
Шведска дава безрезервна поддршка на битката на Украина за враќање на мирот и демократските вредности како и нејзиното членство во Европската унија, истакна...

Ами Ларсон-Јаин: Шведска ќе продолжи со помошта кон Украина, вашата кауза...

0
Шведска дава безрезервна поддршка на битката на Украина за враќање на мирот и демократските вредности како и нејзиното членство во Европската унија, истакна...

СЕПО: Русија е најголема закана за безбедноста на Шведска

0
Русија е главната меѓународна закана за безбедноста на Шведска, а нејзините непријатели во странство може да се обидат да го искористат зголемениот ризик...

Турскиот парламент го поддржа приклучувањето на Шведска во НАТО

0
Турскиот парламент гласаше да и дозволи на Шведска да се приклучи на НАТО, ставајќи ја оваа нордиска земја чекор поблиску до влезот во...

Кандидатурата на Шведска за членство во НАТО и официјално е ставена...

0
Кандидатурата на Шведска за членство во НАТО и официјално е ставена на агендата на турскиот Парламент, јави државната телевизија ТРТ-Хабер. Денеска се...

Шведска се враќа на печатени учебници и вежбање на ракописот во...

0
Додека децата се враќаа во училиштата во Шведска минатиот месец, многу наставници ставија...