таг: швајцарскиот

Победникот на Евровизија веќе го искрши трофејот: „Тоа е знак дека...

0
Швајцарскиот евровизиски победник Немо го скрши стаклениот микрофон кој го доби, погледнете го видеото. Штом го зеде трофејот во раце,...

Федерер уште еднаш потврди кој му беше најтешкиот ривал

0
Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер уште еднаш истакна дека најтежок ривал му бил Рафаел Надал. Легендарниот...

Лоик Мeјaр победи на велеслаломот во Шладминг

0
Швајцарскиот скијач Лоик Мeјaр победи на велеслаломот во Шладминг, едно од последноте натпреварувања од Светскиот Куп пред Светското...

Швајцарец направи град од глина на брегот на реката Толеур

0
Секоја година, швајцарскиот уметник Франсоа Монту прави скулптури од глина на брегот на реката Толеур на западот од земјата, па оваа година тој...

Шкупи против Динамо, Македонија Ѓорче Петров против ЦСКА Софија

0
Во швајцарскиот Нион, македонските екипи ги дозна противниците во европските натпревари после ждрепката за второто квалификациско коло....

ЗОИ: Швајцарецот Фојц најбрз на спустот

0
Швајцарскиот скијач Бит Фојц го освои златото на Олимписките игри во Пекинг во дисциплината спуст. Фојц на својата земја и го донесе...

И Швајцарија пред укинување на потврдите за ковид

0
Швајцарскиот министер за здравство Ален Берсет навести дека потврдите за ковид во неговата...

Федерер ќе го пропушти Австралија опен 2022

0
Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер нема да учествува на Австралија опен во 2022 година поради повреда. Грен слемот во Мелбурн ќе се одржи на...

Федерер: Не се плашам од животот по завршување на кариерата

0
Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер проговори за тоа кога е најдобро време да ја заврши кариерата. – Не постои вистински момент! Но, јас...

Со нов рекорд, Федерер се пласираше во четвртфиналето на Вимблдон

0
Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер помина понатаму, откако во 3-то коло денес го победи Британецот Камерон Нори, по четири сета. Мечот траеше...