таг: човекови

Советот на Европа со осуда за „репресијата“ врз невладините организации кои...

0
Комесарката за човекови права при Советот на Европа Дуња Мијатовиќ ги повика земјите-членки да ја запрат „репресијата“ врз невладините организации и луѓето кои...

Русите ги егзекутираат тешко ранетите и невооружени украински заробеници во Авдиивка

0
Украинскиот парламентарен комесар за човекови права Дмитро Лубинец испрати писма до Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) и Обединетите нации за да ги...

ОБСЕ изрази жалење поради одбивањето на Белорусија да дозволи нејзини набљудувачи...

0
Највисокото трансатлантско набљудувачко тело за безбедност и човекови права го критикуваше одбивањето на Белорусија да и дозволи на групата да го следи парламентарното...

ОН: Газа стана најопасното место во светот за новинарите и нивните...

0
Канцеларијата на Обединетите нации за човекови права на окупираната палестинска територија соопшти дека Газа стана најопасното место во светот за новинарите и нивните...

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка,...

0
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го искористи говорот за човекови права за да...

Тирк: Ужасни настани се случија во Газа во изминатите 48 часа

0
Високиот комесар за човекови права на Обединетите нации (ОН), Фолкер Тирк, изјави дека...

ОН: Неизбежни се болестите и гладот во Појасот Газа

0
Високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Турк денеска изјави дека болеста...

ОН ги обвинуваат Израел и Хамас за кршење на меѓународното право

0
Високиот комесар на ОН за човекови права Фолкер Турк упати итен повик до сите земји кои имаат влијание да преземат чекори...

ООН: Околу 8500 цивили загинале во руската инвазија во Украина

0
Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на ОН (ОХЦХР) денеска објави дека...

Талибаците привеле активисти за женски права на прес-конференција

0
Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации изрази загриженост поради притворањето на пет лица откако талибанците ја прекинаа прес-конференцијата во Кабул...