fbpx

таг: членство

Фајненшал тајмс: ЕУ си го компликува планот за проширување кон Западен...

0
Необичните услови поврзани со патот на Северна Македонија кон членство во Европската унија се причина за загриженост, оценува Фајненшл тајмс...

Бугарските медиуми за стартот на преговорите на Македонија и Албанија со...

0
Стартот на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ е меѓу темите за кои информираат бугарските медиуми, јави...

Самит на НАТО во Мадрид, Путин доби „натоизација“ на Европа

0
НАТО ги покани Шведска и Финска за членство во Алијансата, откако блокадата за пристапување за овие две земји реши да ја...

Косово аплицира за членство во Советот на Европа

0
Косово аплицира за членство во Советот на Европа. Аплицирањето во Стразбур го поднесе министерката за надворешни работи на Косово, Доника Гервала,...

Шведска планира следната недела да поднесе барање за членство во НАТО

0
Шведската Влада планира следната недела да испрати барање за членство во НАТО, по соседна Финска,...

Финска следната недела ќе одлучува за НАТО

0
Финска на 12 мај ќе одлучува за својата апликација за членство во НАТО, пишува финскиот...

Бербок: ЕУ до јули треба да ги почне преговорите со Скопје...

0
Северна Македонија и Албанија треба да ги започнат преговорите за членство во ЕУ во првата половина на 2022 година, изјави германската...

Одговорот на ЕУ за брзиот пристап на Украина во ЕУ е...

0
Лидерите на Европската унија не ветија брзо членство на Украина во Европската унија. На вториот...

Косово ќе формира работна група за зачленување во НАТО

0
Косовската влада одлучи да формира меѓуинституционална работна група за членство на Косово во НАТО. ...

ЕУ дипломати: Одлуката за кандидатурата на Украина не менува ништо за...

0
По одлуката да се разгледаат кандидатурите за членство во ЕУ на Украина, Грузија и Молдавија, дипломатите во ЕУ инсистираат дека...