таг: членки

Мишел: Лидерите на ЕУ не постигнаа договор околу носителите на врвните...

0
Шефовите на држави или влади на земјите членки на ЕУ на вечерашната неформална средба во Брисел не успеаја да постигнат договор околу изборот...

По неколку месечен застој одобрен Законот за обнова на природата на...

0
Министрите задолжени за животна средина на земјите членки на ЕУ на нивниот денешен состанок во Луксембург со квалификувано мнозинство го одобрија Законот за...

Писонеро: Украина и Молдавија ги исполнија условите за старт на преговорите...

0
Европската комисија донесе одлука да ги извести земјите членки на ЕУ дека Украина и Молдавија ги презедоа сите неопходни чекори за отпочнување...

ЕУ го одобри првиот закон во светот за вештачка интелигенција

0
Земјите членки на Европската Унија денеска го одобрија Законот чија цел е усогласување на правилата за вештачка интелигенција, таканаречениот Закон за вештачка интелигенција....

За две децении 10-те „нови членки“ на ЕУ го удвоија својот...

0
Десетте земји кои станаа членки на ЕУ пред 20 години изминативе две децении се развиваа многу побрзо од просекот на Унијата и успеаја...

Северноатлантскиот совет ги осуди последните руски хибридни закани

0
Земјите членки на НАТО изразуваат длабока загриженост поради хибридните акции на Русија, кои претставуваат закана за нивната безбедност, но порачуваат дека ваквите руски...

Вонреден Совет за надворешни работи на ЕУ посветен на состојбата на...

0
Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ попладнево ќе одржат вонреден состанок преку видео конференциска врска посветен на најновиот развој на...

Зеленски: НАТО може да ја гарантира безбедноста за сите свои членки...

0
Целосна сила и загарантирана безбедност за сите членки на НАТО може да се обезбеди само со Украина во Алијансата, истакна претседателот Володимир Зеленски...

Претседателот на Полска ги повика членките на НАТО да ги зголемат...

0
Претседателот на Полска, Анджеј Дуда денеска ги повика другите членки на НАТО алијансата да ги зголемат своите национални одбранбени распределби од сегашните два...

„Европскиот кварт“ на Брисел под опсада на незадоволните земјоделци

0
Земјоделци од Белгија, но и од неколку други членки на ЕУ, како Италија и Шпанија, со околу 1.300 трактори денеска го блокираа т.н....