fbpx

таг: четврток

Астероид вечерва опасно блиску ќе се приближи до Земјата

0
Вечерва меѓу четврток (26.01) кон петок (27.01) новооткриен астероид опасно ќе се приближи до Земјата, јавува НАСА. Експертите од американската вселенска агенција...

Последната полна месечина за годинава повикува на претпазливост – а најмногу...

0
Во четврток, 8 декември, полна месечина ќе го осветли небото. Бидејќи ќе биде во прегратка со ретроградниот Марс, подгответе се за лажни информации...

Еве што значат боите на велигденските јајца

0
Велики четврток е ден кога се вапцаат велигденските јајца. Сега се наоѓаме во средината на Страдалната седмица, седмица која е полна со важни...

Денес е Велики Четврток – ова е обичајот!

0
Велики четврток или Величетврток — ден од Страдалната седмица. Според источното христијанство тој е шести ден од Страсната седмица, односно пет дена по...

Првото вапцано јајце има волшебна моќ: Утре ни доаѓа Велики Четврток...

0
Велики четврток е ден кога се фарбаат велигденските јајца. Сега се наоѓаме во средината на Страдалната седмица, седмица која е полна со важни...

Со овој трик сигурно нема да ви пукне јајце за Велигден

0
На Велики Четврток се вапцаат велигденски јајца. Се вапцаат прво црвени, па потоа јајца во други бои, а најголемиот проблем е да не...

Шпанија на 10 февруари го укинува задолжителното носење маски на отворено

0
Владата на Шпанија од следниот четврток ќе го укине задолжителното носење маски на отворено како...

Многу важен обичај за Василица: Никако не го правете ова, ќе...

0
Во четврток е големиот празник Василица за кој има неколку обичаи. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а...

Фудбалерите го одработија единствениот тренинг пред мечот против Ерменија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

0
Фудбалската репрезентација на Македонија в четврток ќе го одигра претпоследниот натпревар во квалификациите за Светското првенство, во Ереван против Ерменија. Двете селекции се...

Според ФИФА, Горан Пандев е една од 10-те ѕвезди кои заслужија...

0
Македонија во четврток против Романија на гостински терен со почеток во 20:45 часот ги стартува квалификациите за...