таг: целиот

8 мај – Ден на паметење и победа над нацизмот во...

0
На 8 мај, Украина и целиот свет го слават Денот на паметење и победа над нацизмот во Втората светска војна во 1939-1945 година....

На Бајрам пораки да се запре иселувањето на младите

0
Празнична атмосфера низ целиот регион. Муслиманските верници го слават големиот празник Бајрам со желби за мир, добрина, единство, разбирање и меѓуверска...

Зошто фрламе парички во фонтаната?

0
Во целиот свет и со векови луѓето „за среќа“ фрлаат парички во фонтани, бунари и реки. Оваа традиција е толку добро прикажана во...

„Час на планетата Земја“ – во целиот свет светлата се гасат...

0
Во целиот свет денеска се слави „Часот на планетата Земја“, со исклучување на светлата на еден час за симболично да се...

Тешки битки за Купјанск, Русите го користат целиот арсенал во напади...

0
Русија секојдневно го користи целиот свој арсенал на оружје во правецот Купјанск, но украинските бранители имаат што да му спротивстават на непријателот, објави...

Планина Кајлаш – едно од најсвештените, но и најнепристапните места во...

0
реклама Според хинду-верувањата, целиот свет потекнува од планината Кајлаш… Таа се наоѓа во западниот дел...

Кула: Првин признавање на Косово, па фромирање на заедница на српски...

0
Србија не е закана само за Косово, туку и за целиот регион на Западен Балкан, смета експертот за безбедност, Илир Кула....

Изолација и строги контроли: Како Русија за само две недели ја...

0
Речиси целиот свет треба да учи од руската медицина во справувањето со епидемии. Голема епидемија на сипаници се случила во 1959 година во...

Вандал го уништи домот на еден од најголемите бувови – сега...

0
Бувот Флако целиот живот го поминала во заробеништво. 13 години живеела во Зоолошката градина во Централ Парк, а откако непознат вандал и...

„Боинг“ го произведе последниот „747“ авион

0
Илјадници работници на „Боинг“ од целиот свет, како и гости меѓу кои и холивудскиот глумец Џон Траволта, присуствуваа на „прошталната“ свеченост...