таг: француски

Камерон и Сежурне повикаа на јакнење на поддршката за Украина

0
Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон и неговиот француски колега Стефан Сежурне повикаа на јакнење на поддршката за Украина. „Апсолутно ни...

Франсоа Оланд и препорача на француската Влада да не одржува никакви...

0
Поранешниот француски претседател Франсоа Оланд денеска препорача француската Влада да нема „никакви контакти“ со Русија откако Москва го искористи во свои пропагандни цели...

Сежурне: Украина останува приоритет за Франција се додека е потребна

0
Украина е и ќе остане приоритет за Франција, порача синоќа новиот француски министер за надворешни работи Стефан Сежурне на заедничката прес-конференција со неговиот...

ЕК одобри заедничка инвестиција на „Волво“ и „Рено“ за производство на...

0
Европската комисија ја одобри заедничката инвестиција на шведски „Волво“ и француски „Рено“ за создавање компанија за развој, производство и продажба на лесни електрични...

Париз: Судот ја одби жалбата на Саркози, ќе носи електронска нараквица...

0
Поранешниот француски претседател Никола Саркози ја загуби жалбата против тригодишната затворска казна –...

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во...

0
Градското собрание во југозападниот француски град Бордо синоќа беше запалено од страна на демонстрантите кои излегоа на деветтиот по ред масовен...

Алпин, го претстави својот нов болид “А523” во Лондон

0
Единствениот француски Формула 1 тим, Алпин, вечерва го презентираа својот нов болид А523 на посебна церемонија во...

Францускиот леб багет на списокот на УНЕСКО за нематеријално културно наследство

0
Познатиот француски леб багет е додаден на списокот на нематеријално културно наследство на Обединетите нации. Багет е долгнавест француски традиционален леб направен само...

Француски физичар ги измами корисниците на Твитер – за колбас мислеле...

0
Француски научник упати јавно извинување откако објави на Твитер фотографија од колбас, тврдејќи дека се работи за далечна ѕвезда снимена од вселенскиот телескоп...

Европските лидери со честитки до Макрон: Сметаме на Франција додека си...

0
Емануел Макрон е реизбран за француски претседател, според првите проекции на изборните резултати во кои актуелниот лидер се спротивстави на кандидатката...