таг: Франција

Пред почетокот на Олимпијадата, француската полиција растури импровизиран камп на стотици...

0
Полицијата во Франција денеска растури голем импровизиран камп во напуштена зграда во јужниот дел на Париз, во која биле сместени мигранти. Операцијата е...

Сежурне: Франција повеќе не е заинтересирана да разговара со руските претставници

0
Франција повеќе не е заинтересирана за „разговор со руски претставници“, изјави денеска францускиот министер за надворешни работи Стефан Сежурне по неодамнешниот телефонски разговор...

Берлин и Париз постигнаа договор за производство на „тенкот на иднината“

0
Министрите за одбрана на Германија и Франција денеска објавија договор за распределба на работата меѓу производителите на заедничкиот проект „тенк на иднината“, што...

Од почетокот на годината Франција им даде азил на 19 дезертери...

0
Вкупно 19 руски државјани добиле азил во Франција од почетокот на годината, соопшти денеска Националниот суд за азил, кој во јули 2023 година,...

Макрон и Павел: Цела помош за Украина освен испраќање борбени единици

0
Претседателите на Франција и Чешка, Емануел Макрон и Петр Павел денеска во Прага се согласија дека Европа не смее да се ограничува и...

Бомгартнер: Ја славиме храброста на украинскиот народ и на неговите лидери

0
Сирил Бомгартнер, амбасадор на Република Франција, конференција „Украина: Две години хероизам“ ( 26 февруари, 2024 година). Ова треба да бидат моменти...

САД, Велика Британија, Франција и Германија го поддржуваaт Руте за нов...

0
САД, Велика Британија, Франција и Германија денеска го поддржаа холандскиот премиер во заминување Марк Руте да го наследи Јенс Столтенберг како следен генерален...

Макрон и Зеленски утре ќе потпишат билатерален договор за безбедност

0
Претседателите на Франција и Украина, Емануел Макрон и Володимир Зеленски, утре во Париз ќе потпишат билатерален договор за безбедност, соопшти Елисејската палата. ...

Вајмарската тројка ја потврди поддршката за Украина

0
Министрите за надворешни работи од Вајмарската тројка (Германија, Франција и Полска) разговараа за продолжување на помошта за Украина, борбата против руските дезинформации и...

Сежурне: Украина останува приоритет за Франција се додека е потребна

0
Украина е и ќе остане приоритет за Франција, порача синоќа новиот француски министер за надворешни работи Стефан Сежурне на заедничката прес-конференција со неговиот...