fbpx

таг: Февруари

Баба (96) побегна од Украина: Не ме убија ни Хитлер ни...

0
Пред два месеци, на 24 февруари, започна руската инвазија на Украина. Иако е неизвесно колку долго ќе трае, Украинците немаат намера...

Украина почна со регрутирање резервисти

0
Украина на 23 февруари почна да регрутира воени резервисти на возраст од 18 до 60...

Дали ќе има олабавување на мерките: Нови препораки по резултатите од...

0
Битола, 19 февруари 2022 (МИА) – Се намалува пикот на четвртиот бран, епидемиолошката состојба благо се подобрува, изјави денеска министерот за здравство Беким...

Утре средба помеѓу Путин и Лукашенко

0
Авторитарниот лидер на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека на 18 февруари ќе се сретне со...

ПОЛНАТА МЕСЕЧИНА ВО ЛАВ НОСИ ПРЕСВРТ: Лавот и Скорпијата да се...

0
На почетокот на февруари, Младата Месечина не извлече од многуте рамки во кои незабележливо паднавме и поттикнавме промени. Сакаме повеќе време за дружење,...

Со причина се посебни: Какви луѓе се раѓаат во февруари?

0
Луѓето родени во февруари се многу романтични, но и многу одговорни и вредни луѓе. Еве пет интересни факти за луѓето родени во...

Македонија на 27.февруари ќе ја дочека Грузија во СЦ „Борис Трајковски“

0
Македонската машка кошаркарска репрезентација ќе ја пречека Грузија на 27 февруари во рамки на квалификациите за Светското првенство 2023 година. Кошаркарите го...

Со осветлување на Самуиловата тврдина во Охрид почнува четвртата сезона на...

0
Од денеска до 28 февруари, во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот...

„Ги запознаваме ретките болести“: Од утре до 28 февруари „Република“ ќе...

0
Од утре, 1. февруари 2022 година започнува новата, 4-та сезона на националната кампања „Ги запознаваме ретките болести“ која „Република“, како и секоја година...

Петков: Бугарија и Северна Македонија заеднички ќе ја чествуваат 150-годишнината од...

0
На 4 февруари Бугарија и Северна Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот...