таг: Унија

ЕУ бара од Република Српска да ги запре нацрт-законите кои го...

0
Европската Унија го повика раководството на Република Српска да ги запре иницијативите за...

Борел: Земјите-членки на ЕУ треба да ги испратат своите противракетни системи...

0
Земјите-членки на Европската Унија треба да ги испратат своите противракетни системи за да се зајакне воздушната одбрана на Украина додека Русија ги напаѓа...

Сакеларопулу и Пирц Мусар разговараа и за ЕУ перспективата на Западен...

0
Грција и Словенија се согласуваат за проширување на Европската унија со Западен Балкан, како и за пристапување на Украина, Молдавија и Грузија. Ние...

Постигнат договор за Планот за раст на ЕУ за Западен Балкан

0
Советот на Европската унија (ЕУ) и Европскиот парламент (ЕП) постигнаа договор за Планот...

Стано: ЕУ сè уште очекува имплементација на сите одредби од Договорот...

0
Европската унија сè уште очекува имплементација на сите одредби од Договорот за патот кон нормализација меѓу Косово и Србија, без оглед на препораката...

Борел потврди: ЕУ ќе испорача 500.000 гранати на Украина...

0
Европската унија ќе испорача 500.000 од ветените 1 милион артилериски гранати на Украина и има за цел да ја испорача и вкупната сума...

Регулаторите на ЕУ отворија истраги против Apple, Google и Meta

0
Регулаторите на Европската унија отворија истраги против Apple, Google и Meta, први случаи во рамките на сеопфатниот нов закон дизајниран да ги спречи...

Дводневен лидерски самит на ЕУ за Блискиот исток и Украина

0
Лидерите на Европската Унија (ЕУ) треба да се состанат во четврток на дводневен самит за да разговараат за неколку прашања, вклучително и континуираната...

Германија бара зелено светло за отворање на преговорите за членство на...

0
Група земји-членки на Европската унија, меѓу кои и Германија, бараат зелено светло за...

Над 50 земји ги осудуваат нелегалните избори на Русија на окупираните...

0
Украина, уште 56 земји и Европската унија го осудија незаконски организираното гласање на териториите окупирани од Русија во Украина, како дел од руските...