таг: Украинските

Руските агресори ги засилија нападите во регионот Харкив, 17 населби во...

0
Украинските бранители одбија непријателски напад кон Слобожанске во регионот Харкив, додека борбите се водат во северниот дел на Вовчанск и во областа Старица,...

Украински генерал: Одбраната на Кијив останува наш прв приоритет

0
Командантот на украинските копнени сили очекува 26-месечната војна со Русија да влезе во клучна фаза во следните два месеца, бидејќи Москва се обидува...

Со стратегијата на удари длабоко зад линијата на фронтот со дронови...

0
ДРАГАН МИШЕВ Руските воздухопловни сили ги гаѓаат украинските сили и украиските насекени места и критичната инфраструктура со дури 3.000 лизгачки  бомби...

ВОЕН ИЗВЕШТАЈ: 131 борбени дејствија, одбиени 55 руски напади на оската...

0
Во последните 24 часа, украинските сили се вклучија во 131 борбени дејствија  долж линијата на фронтот, при што руските сили извршија 82 воздушни...

Извештај за војната во Украина: 131 борбен напади, одбиени 55 руски...

0
Во последните 24 часа, украинските сили се вклучија во 131 борбени напади  долж линијата на фронтот, при што руските сили извршија ракетен напад,...

 (ФОТО, ВИДЕО)„Инстант карма“: објавено видео од руски бомбардер кој се урива...

0
Украинските копнени сили објавија видео на кое се гледа падот на рускиот бомбардер Ту-22М3 на територијата на Ставропол, кој беше дел од силите...

РУСКИ РАКЕТЕН ТЕРОР: Двајца загинати, 15 повредени кога руска ракета погоди...

0
Рускиот ракетен терор врз украинските градови продолжува со несмалена жестина. Секојдневно има цивилни жртви и унишување на украинската цивилна  и енергетска инфраструктура, што...

Руските трупи во офанзива, Украина е на ниско ниво на воздушна...

0
Додека украинските власти бараат повеќе западно оружје, а пакетот помош од САД останува блокиран во Конгресот, Русија напредува на бојното поле во источна...

Дали елитната руска падобранска дивизија сè уште е елитна кога има...

0
Украинските оператори со беспилотни летала сигурно не можеа да им поверуваат на своите очи кога ги фокусираа своите камери на руска напаѓачка група...

Украина може да го следи примерот на САД доколку ја забрани...

0
Украинските власти размислуваат за забрана на кинеската социјална мрежа Тик-Ток доколку САД го направат тоа, изјави пратеникот Јарослав Јурчишин во интервју за RBC-Ukraine...