fbpx

таг: трупи

Жестоки борби во регионот Донбас во Украина

0
Жестоки борби во регионот на Донбас. Руските трупи окупираа индустриски град и ги интензивираа напорите да го опколат и окупираат градот...

Светските лидери го осудија нападот во Буча

0
Сцените во украинскиот град Буча по повлекувањето на руските трупи предизвикуваат широка осуда од светските лидери. “Ужасно е и апсолутно е...

Москва: Украинскиот град Изјум е под целосна контрола на руските сили

0
Руските трупи претпладнево презедоа целосна контрола врз украинскиот град Изјум, изјави во Москва портпаролот на...

Русија ја нападна Украина

0
Руските трупи ја напаѓаат Украина од Русија и Белорусија, јави украинската гранична служба. Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба зборува...

Жител на Крим зборува за Алсат: „Има големо руско присуство на...

0
Голем број руски трупи и борбени авиони утринава од анектираниот Крим навлегоа на украинска територија....

(ВИДЕО) Снимен рускиот напад врз Украина

0
Руските трупи започнаа напад со широк опсег на Украина во четвртокот, додека претседателот Владимир Путин...

Џонсон: Ситуацијата во Украина може да доведе до најголема војна од...

0
Постои „голема веројатност“ руските трупи да ја нападнат Украина, што може да се случи не...

Израелските сили собориле дрон што доаѓал од Јордан

0
Израелските трупи рано утринава соборија дрон што се приближувал кон северен Израел од правец на Јордан, јавија израелските одбранбени сили. Според израелската...