fbpx

таг: телескоп

Научниците на НАСА ја открија најголемата комета некогаш видена

0
Вселенскиот телескоп Хабл на НАСА утврди дека леденото јадро на кометата има маса од околу 500 трилиони тони и дијаметар од 80 километри....

Откриена досега најоддалечената ѕвезда

0
Вселенскиот телескоп Хабл ја откри светлината на ѕвезда што постоела во првите милијарда години по Големата експлозија, што е нов рекорд, објавија астрономите....